Otomatik Vites Direksiyon Dersi

Otomatik Vites Direksiyon Dersi Selam ! Adım Servet. Özel bir hastanede genel cerrahi hekimiyim. Yaşım 29 oldu. Bugüne kadar ehliyet sınavı hariç hiç sürücü deneyimim olmadı. Açıkcası araba kullanmaya hevesim de yoktu, arabaya da hiç ihtiyaç duymadım bugüne kadar. Ev ile işyerim çok yakındı. Fakat şimdi yeni çalışacağım hastane oldukça uzak ve araba ihtiyaç haline geldi. Metrobüsü kullanayım dedim ama olmuyor. Metrobüs çok kalabalık, nöbetçi kalıyorum bazı geceler vs….

Vw Polo ile Otomatik Vites Direksiyon Dersi

Araba almaya karar verdim ama kafamda bir sürü soru ? Nasıl  bir araba alayım ? Otomatik Vites mi Manuel vites mi ? Dizel mi benzinli mi ? Arabalardan da hiç anlamam. Peki beni İstanbul trafiğine kim alıştıracak. Arkadaşlarım sen erkek adamsın manuel al, otomatik vites kız işi dediler.

Sonra düşündüm; zaten hastane de bütün gün yoruluyorum, manuel vites İstanbul gibi yoğun trafiği olan bir şehirde tam bir işkence. Teknoloji neden var ? Hayatı kolaylaştırmak için. Otomatik Vites Direksiyon Dersi almak için internette kısa bir araştıma yaptım. Alacağım araç vw polo idi ve ben polo ile otomatik vites direksiyon dersi almak istiyordum. Kendi aracıma geçtiğimde, yabancılık çekmek istemiyordum. O yüzden özellikle vw polo aradım. Ve Direksiyon Sürüş Teknikleri Merkezi nde aradığım aracı buldum. Doğru karar verdiğimi direksiyon kursu na başladığım daha ilk ders anladım.

İstanbul’un yoğun trafiğine alışmam biraz zor oldu. İnsanlar sabırsız, aceleci ve en önemlisi bencil ve saygısız. Tahammülsüzlük ciddi boyutlarda. Hiç kimse yaya olsun, şoförler olsun trafikte kural tanımıyorlar. Ama Kemal Hoca sayesinde başardım. Sağol hocam.

Tiptronik Vites Direksiyon Dersi

Tiptronik ve Otomatik Vites Direksiyon Dersi

Tiptronik ve Otomatik Vites Direksiyon Dersi

Tiptronik vites manuel ve otomatik vites arasında seçim yapmanızı sağlayan iletim türüdür. Tiptronik vites hem manuel hem de otomatikdir. Yada tam doğru tabiriyle yarı otomatik vites dir. Araçların tiptronik vites olduğunu şanzımanın “artı” veya “eksi” işaretlerinden anlaşılır. Aslında bu araç manuel dir, debriyaj vardır bu arabalarda fakat motorun iç bölmesin de olduğu için siz göremezsiniz ve vitesleri değiştirken debriyaja basma işini bir robot sizin yerinize halleder. Ve size de bu aracı otomatik vites gibi kullanmak kalır. Peki neden tiptronik vites var , neden üretilmiş ? Nedeni çok basit otomatik araçlar çok benzin harcarlar, tiptronik vitesli arabalar bu yakıt marafını % 50 düşürür. Daha ne olsun ? Peki avantajını anladık, Dezavantajı var mı ? Evet var, bu şanzıman çeşidi henüz deneme safhasında olduğu için çok çabuk arıza yapıyor ve masraf bedelleri de oldukça ağır.

Trafikte Vw Polo ile Direksiyon Dersi

Tiptronik şanzıman bir araçta dikkat etmeniz gerekenler;

Fren pedalına sıkıca basın ve kontak anahtarını çevirin. Fren pedalına basmazsanız aracınız çalışmaz. Bu araçlar çok nazik araçlardır. Çok kibar kullanmak zorundasınız. Sert fren yapmamanız gerekir. Gaza çok hızlı ve sert basmayın, ani gaza basıp ani hızlanmalar kesinlikle yapmayın. Yoksa çok kolaycana şanzıman arıza yapabilir.

Başka önemli bir noktada, çok sıkışık yoğun bir trafikte, şanzıman otomatik yani D1 konumunda sakın gitmeyin. Hemen manuel yani + – kolu sağa getiren  ve manuel konumda yani 1 de kullanın. Böylelikle hem şanzıman bozulmasının önüne geçerfsiniz hem de debriyaj balatalarınız aşırı ısınmaz ve arazıya yol açmaz. Tiptronik araçlarda hatta bazılarında çift debriyaj vardır ve arıza yaparsa oldukça pahalıdır. Trafik açıldığı zaman tekrar vitesi eski konumuna alırsınız.

Bir araç almaya karar verdiğinizde otomatik mi ? tiptronik mi veya manuel şanzıman mı ? ihtiyacınıza göre tercihinizi belirlemelisiniz. Gördüğünüz gibi hepsinin 4 sı da var, – si de var. Performans ise aradığınız manuel vites, konfor ise aradığınız otomatik vites tercihiniz olmalı.

Tiptronik Şanzıman Bakımı

Çok düzenli bakım gerektirir. Bakımlarını sakın aksatmayın . Yoksa garanti kapsamından çıkar aracınız ve bozulduğun da yüklü bir tamir masrafı ödemek zorunda kalırsınız. Tiptronik Vites araçlarınızı mümkün olduğu kadar ekstra bedel ödeyerek bile olsa garanti süresini uzatın.

One Response

  1. Sürüş Teknikleri Merkezi 29 Ağustos 2016

Leave a Reply